Tootegrupid

Admiral Markets: Riikide kullavarud kasvavad

29.10.2018

Kulla nõudlus kasvas 42%. Miks keskpangad suurendavad oma kullavarusid?

Oktoober 26, 2018 18:55 - artikli allikas: Admiral Markets

Alates aastast 2010 on keskpangad üle maailma muutunud kulla müüjatest kulla ostjateks. Maailma Kullanõukogu (World Gold Council) järgi on 2018. aasta esimeses kvartalis nõudlus kulla järele kasvanud 42%.

Millised riigid kasvatavad oma kullavarusid ja miks?

Kindlalt vastust me ei tea, kuid mõned statistikad on üsna huvitavad.

Näiteks Venemaa keskpank on viimase kuue aasta jooksul suurim kulla ostja, omades 2017. aastal 224 tonni kulda. Maailma suurima kullareserviga riikide seas on Venemaa nüüd 5. kohal, edestades nüüd Hiinat.

Vahepeal on Ungari keskpank teatanud, et Ungari on kasvatanud oma kullareserve kümnekordselt - 31,5 tonnini. Selle põhjuseks oli soov tagada riigi vara turvalisus ja vähendada riske.

19. aprillil 2018 nõudis ka Türgi USA Föderaalreservilt tagasi 220 tonni kulda. Sarnaseid nõuded FED-ile esitavad ka teised riigid:

  1. Saksamaa
  2. Holland
  3. Austria
  4. Belgia
  5. Venemaa
  6. Hiina
  7. Aserbaidžaan

Miks nii paljud riigid tahavad oma kulda tagasi?

Kui küsida, et miks riigid soovivad oma kulda tagasi, siis sellele huvitavale küsimusele on palju võimalikke vastuseid. Ühe teooria järgi välditakse USA dollarit püsivate kaubandussõdade, tariifide ja ebakindla poliitilise olukorra tõttu.

Venemaa ja Hiina on püüdnud saada toetust erinevatelt valitsustelt, et luua uus kullaga tagatud valuuta ja eemaldada USA dollar maailma reservvaluutana. Pealegi ei pruugi reservvaluuta staatus püsida igavesti, nagu võib näha allolevalt graafikult:

Allikas: Gold Telegraph 22.10.2018
s.